Niektoré články na Facebooku budú spoplatnené

Niektoré články na Facebooku budú spoplatnené

Na žiadosť mnohých vydavateľov spustí zrejme Facebook spoplatnenie niektorých článkov na platforme Instant Article. Táto platforma vznikla ako iniciatíva Facebooku na to, aby udržala používateľov čo najdlhšie na stránke. Skvelá vec pre fanúšikov Facebooku, no pre vydavateľov to predstavovalo finančnú stratu v mnohých ohľadoch (odliv čitateľov z ich stránok, menej inzercie pre nižšiu čítanosť…). V budúcnosti by tento krok mohol pomôcť obidvom stranám. Niektoré články stále ostanú „otvorené“, ale ostatné budú môcť používatelia čítať až po zakúpení predplatného.

Používateľ má výhodu v tom, že za neobmedzený počet magazínov platí iba raz, no na druhej strane na to, aby sa dostal k článkom, musí byť prihlásený na Facebooku. The Wall Street Journal píše, že používatelia dostanú zadarmo 10 článkov na mesiac. O tom, ktoré články budú zadarmo, rozhodnú vydavatelia. Ostatné si budú môcť čítať až po zaplatení predplatného.  

Ako sa bude rozdeľovať marža medzi Facebookom a vydavateľmi, zatiaľ nie jasné. Predplatitelia si budú môcť zakúpiť predplatné cez Google Play, App Store alebo priamo cez platformu Instant Article.

Zdroj: Wsj

Podobné články