TuNur chce exportovať solárnu energiu podmorským káblom zo Sahary do krajín EÚ

TuNur chce exportovať solárnu energiu podmorským káblom zo Sahary do krajín EÚ

TuNur, súkromná energetická spoločnosť so sídlom v Spojenom kráľovstve, podala na tuniské ministerstvo energetiky žiadosť o vytvorenie projektu na export 4,5 GW slnečnej energie do Európy zo solárneho komplexu, ktorý bude postavený v juhozápadnom Tunisku v Saharskej púšti. Vyrobená energia pokryje spotrebu 5 miliónov európskych domácností alebo postačí na pohon 7 miliónov elektrických vozidiel. Časť výroby by mala byť k dispozícii na domácu spotrebu, ak o to tuniská vláda prejaví záujem.

Podľa spoločnosti TuNur sa bude môcť v prípade schválenia solárnej elektrárne v roku 2020 prenášať elektrická energia zo severoafrického pobrežia na Maltu, do stredného Talianska a južného Francúzska pomocou podmorského kábla.

Prvý podmorský kábel HVDC spojí Tunisko s Maltou, keďže Malta je už pripojená k európskej sieti. Druhý káblový systém potom spojí Tunisko s centrálnym Talianskom. Tretí kábel je zatiaľ predmetom skúmania, mal by prepojiť Tunisko s juhom Francúzska. Podľa spoločnosti si prvá časť projektu vyžiada približne 1,6 mld. USD.

„Ekonomika projektu je presvedčivá,“ vysvetlil Kevin Sara, generálny riaditeľ spoločnosti TuNur. „Lokalita v Sahare ponúka dvakrát toľko solárnej energie ako lokality v strednej Európe, takže za rovnakú investíciu môžeme vyrobiť dvakrát toľko energie.“

Zdroj: Africanreview, Nurenergie

 

Zobrazit Galériu

Podobné články