Prvý prenos dát cez terahertzový multiplexor. Wi-Fi siete môžu byť až 100x rýchlejšie.

Prvý prenos dát cez terahertzový multiplexor. Wi-Fi siete môžu byť až 100x rýchlejšie.

Vďaka objavu amerických vedcov by mohlo byť na obzore superrýchle pripojenie na Wi-Fi zariadenia – až 100-krát rýchlejšie ako súčasná verzia.

Použitie terahertzových vĺn (vyššej frekvencie, ako používajú bežné mikrovlnné siete) by umožnilo dátam cestovať úžasnou rýchlosťou 50 gigabitov za sekundu, čo je asi 100-krát viac, ako zvláda väčšina sietí Wi-Fi.

Profesor Daniel Mittleman z Brownovej univerzity v USA povedal: „Ukázali sme, že môžeme prenášať samostatné dátové toky cez terahertzové vlny pri veľmi vysokých rýchlostiach a veľmi nízkej chybovosti.“ Podľa Mittlemana to bolo prvýkrát, keď niekto použil terahertzový multiplexový systém cez jeden kanál, čo by mohlo byť základom budúcich sietí využívajúcich terahertzové vlny. Počas experimentu sa im podarilo pretlačiť terahertzovým multiplexorom dve televízne vysielania s vysokým rozlíšením – jedno na frekvencii 264,7 GHz, druhé na 322,5 GHz. Keďže frekvencie boli odlišné, nedochádzalo k vzájomnému rušeniu. Keď multiplexovaný signál dorazil do TV prijímačov, tie mohli zobraziť oba pôvodné kanály.

Podľa vyjadrenia tímu sa signály v terahertzových komunikačných sieťach vzhľadom na povahu terahertzových vĺn šíria ako smerové lúče, nie všesmerové vysielanie ako v existujúcich bezdrôtových systémoch.

Tím chce ďalej zlepšovať svoj multiplexor a vyvíjať ďalšie komponenty nevyhnuté na terahertzovú komunikáciu.

Zdroj: Metro.co.uk , Newelectronics.co.uk

 

Podobné články