Budovy budú generovať energiu prostredníctvom inovatívnych priehľadných solárnych blokov

Budovy budú generovať energiu prostredníctvom inovatívnych priehľadných solárnych blokov

V budúcnosti by sa mohli stavať domy z blokov, ktoré premieňajú slnečné lúče na využiteľnú energiu. Novú priekopnícku technológiu vyvíjajú odborníci z Exeterskej univerzity zameraní na Building Integrated Photovoltaics (BIPV) pod vedením doktora Hasana Baiga. Bloky nazývané Solar Squared sú navrhnuté tak, aby bez problémov zapadli do nových konštrukcií alebo boli súčasťou renovácie existujúcich budov. Na trh by sa mali dostať už v roku 2018.

Bloky sú podobné bežným skleným stavebným blokom, ktoré môžu nahradiť tradičné tehly, aby umožnili prienik denného svetla do budovy. Každý blok obsahuje inteligentnú optiku, ktorá sústreďuje dopadajúce slnečné svetlo na malé fotovoltické solárne články a zvyšuje množstvo energie generovanej každým článkom. Takto vyrobená elektrická energia sa môže použiť na napájanie budovy, nabíjanie elektrických vozidiel a možno ju aj skladovať v batériách.

Exeterský tím vytvoril startup Build Solar, ktorý by sa mal postarať o výrobu priekopníckeho produktu a jeho uvedenie na trh. V súčasnosti hľadá investície na uskutočnenie komerčného testovania produktu.

Predpokladá sa, že budovy spotrebujú viac ako 40 % elektrickej energie vyrobenej po celom svete. Nová technológia Build Solar by umožnila vyrábať energiu priamo na mieste, kde sa používa, pričom by mohla byť bez problémov integrovaná do budovy.

Tím Build Solar je presvedčený, že ich bloky ponúkajú lepšiu tepelnú izoláciu ako tradičné sklené tvárnice a zároveň poskytujú energiu pre budovu.  

Zdroj: Dailymail

Zobrazit Galériu

Podobné články