Recenzia: BlackBerry Key One - klasika pre biznismenov

Recenzia: BlackBerry Key One - klasika pre biznismenov

Key One je v mnohých ohľadoch trochu iný ako konkurencia. Ponúka stále dostatočne veľký displej aj s hardvérovou klávesnicou. Celohliníkové telo je pevné a telefón sa dobre drží v ruke. Je to aj vďaka pogumovanej zadnej časti so vzorom, na ktorej je výrazné logo BlackBerry. Nedá sa nevšimnúť si veľkú optiku fotoaparátu, ktorú chráni kovový krúžok okolo. Hrany sú oblé okrem vrchnej strany, ktorá je plochá. Na nej nájdeme port na slúchadlá a duálny mikrofón. Umiestnenie tlačidla uzamykania je netradične na ľavej strane. Na protiľahlej bočnej stene nájdeme ovládacie tlačidlá hlasitosti, programovateľné tlačidlo a šuplík na nano SIM kartu a kartu SD až do veľkosti 2 TB. Spodnú časť tvorí port na nabíjanie v podobe moderného USB typu C a z oboch strán konektor obklopujú dva výduchy reproduktorov. Umiestnenie uzamykacieho tlačidla sa dá nahradiť buď trojitým poklepaním na obrazovku, alebo použitím čítačky odtlačku prstov, ktorá je umiestnená na medzerníku klávesnice. Túto pozíciu hodnotím kladne, takisto aj rýchlosť odomykania. Lákadlo je práve spomínaná klávesnica. BlackBerry sa vrátilo k nostalgickej klávesnici s podsvietením, ktorá je zároveň dotyková. Všetky tlačidlá sú samostatne programovateľné na nejakú funkciu alebo aplikáciu. Na každé tlačidlo možno zadať tri rôzne skratky pomocou rýchleho alebo dlhého stlačenia či dvojkliku. Zaujímavá je dotyková navigácia na klávesnici. Oceníte to pri rolovaní Facebooku, keď nemusíte siahať na obrazovku, ale stačí posúvať prstom smerom nahor alebo nadol. Okrem toho je využiteľná aj na pridávanie slov pri písaní. Jednoduchým vsunutím pridáte navrhované slovo. Reaguje na pohyby smerom hore, dole, ale aj vpravo a vľavo. Key One disponuje mnohými zdokonaleniami, vďaka ktorým sa vaša produktivita zlepší, ale musíte si na ne zvyknúť. O tom svedčí aj motto „Do more different“.

LCD displej IPS s uhlopriečkou 4,5" a s rozlíšením 1620 × 1080 pôsobí stále dobre, aj keď je menší pre klávesnicu. Dostal ochranu v podobe Corning Gorila Glass 4. Na displeji sa nachádza aj trojica tlačidiel späť, domov a multitasking. Vrchnú časť dokončuje opäť hliník, za ktorým sa nachádza slúchadlo. Spoločnosť mu robia predný fotoaparát, svetlený senzor a notifikačná LED dióda. Key One beží na Androide 7.1 Nougat. Hoci je to Android, podľa výrobcu sa radí medzi najbezpečnejšie smartfóny na svete. Je to aj vďaka aplikácii DTEK, ktorá sleduje prístup aplikácií k dátam a sama vás upozorní, ak sa jej zdá niečo podozrivé. Tým, ktorí poznajú BlackBerry, je známa aj užitočná aplikácia Hub. Pre tých, ktorí ho nepoznajú, uvádzame, že ide o aplikáciu zobrazujúcu všetky upozornenia – od zmeškaných hovorov cez SMS, e-maily až po upozornenia na správy z messengerov. Výhodné je nastaviť si vlastný režim podľa toho, kedy chcete napríklad prijímať len osobné e-maily a prácu odložiť bokom. Nemožno nespomenúť aj funkciu vyhľadávanie. Stačí len začať písať a prehľadá celý smartfón. Výkonom sa síce nerovná vlajkovým lodiam iných výrobcov, ale na prácu je ho až-až. Key One je poháňaný 8-jadrovým Snapdragonom 625, ktorý beží na frekvencii 2 GHz a pomáhajú mu 3 GB pamäte RAM, o grafiku sa stará čip Adreno 506. Pri tejto cene a vzhľadom na fakt, že ide o vlajkovú loď, by som čakal väčší výkon. Samozrejme, na bežné veci a kancelársku prácu stačí. Slabší výkon je však kompenzovaný inými prednosťami. Jedna z nich je veľká batéria s kapacitou 3505 mAh, ktorá udrží telefón pri živote aj dva dni. Práve výdrž niekedy hrá veľkú rolu pri rozhodovaní medzi smartfónmi a tu BlackBerry vyhovie každému, koho nebaví ťahať so sebou kábel všade, kam sa pohne. Disponuje takisto technológiou rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0. Výrobca deklaruje nabitie na 50 % kapacity batérie za 36 minút. Dostupný je aj mód Boost na ešte rýchlejšie nabitie, ktoré sa osiahne vypnutím istých systémových služieb a aplikácií.

Disponuje novým konektorom USB typu C s rychlonabíjaním, okolo ktorého nájdete dva hlasné reproduktory

V BlackBerry si tentoraz dali záležať aj na fotoaparáte – 12 Mpx snímačom Sony IMX378 spolu so svetelnosťou objektívu f/2.0 a duálnym LED bleskom pri dobrých svetelných podmienkach možno vytvoriť perfektné fotografie, za ktoré sa vôbec nemusíte hanbiť. V horšom svetle treba viacej stabilizovať záber na zabránenie rozmazaniu a nedoostreniu. Stabilizácia je digitálna, aj keď lepšia by bola optická. Video dokáže natáčať v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu s dátovým tokom 41 Mb/s v kodeku H.264. Znížením rozlíšenia na FHD možno natáčať s hladšími 60 snímkami za sekundu s dátovým tokom 20 Mb/s. Predná kamera dostala 8 Mpx snímač s uhlom záberu 84° a nahrávaním videa vo FHD s 30 snímkami za sekundu. Aplikácia Fotoaparát ponúka bežné funkcie, ako je manuálny režim, panoráma alebo spomalené video. Samozrejmé sú aj filtre a režim HDR.


Telefón je vybavený fotoaparátom, ktorý v dobrých svetelných podmienkach vie vytvoriť kvalitné snímky

VERDIKT:

Key One poteší svojou klávesnicou, výborným fotoaparátom a veľkou batériou.

ANTUTU: 62 649

PLUSY, MÍNUSY:

+ Klávesnica, ovládanie, výdrž batérie, bezpečnostné funkcie
- Výkon

PARAMETRE:

OS: Android 7.0 Nougat, čipová súprava: Qualcomm Snapdragon 625, procesor: 64-bitový, osemjadrový, 2 GHz, grafický procesor: Adreno 506, rozmery: 149,3 × 72,5 × 9,4 mm, hmotnosť: 180 g, displej: 4,5", IPS, 1620 × 1080, 433 ppi, fotoaparát: 12 Mpx, clona f/2.0, 4K 30 fps video, AF, predná kamera: širokouhlá 5 Mpx, clona f/2.2, LED blesk, pamäť: 32 GB + 3 GB RAM + microSD do 2 TB, globálny prenos dát: 2G, 3G, 4G/LTE, lokálny prenos dát: bluetooth, Wi-Fi, micro USB, ostatné: GPS, FM rádio, čítačka odtlačkov, audio jack, batéria: 3505 mAh, výmena v servise, Quick Charge 3.0

Zapožičal: BlackBerry
Cena: 599 EUR

HODNOTENIE:

Foto: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Video: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 95 %
Výbava: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %
Ovládanie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 100 %
Vyhotovenie: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 90 %

Celkovo: 94 %

Zobrazit Galériu

Podobné články