Hlas asistentky Siri v iOS 11 už nebude znieť ako robot. Vďaka strojovému učeniu (ukážka)

Hlas asistentky Siri v iOS 11 už nebude znieť ako robot. Vďaka strojovému učeniu (ukážka)

Pred jesenným uvedením operačného systému iOS 11 Apple zverejnil dokument o výskume, ktorý podrobne opisuje spôsoby, ako pomocou strojového učenia dosiahnuť, aby hlasová asistentka Siri bola prirodzenejšia.

Okrem zachytenia niekoľkých hodín vysokokvalitného zvuku, ktorý sa môže rozkúskovať, aby sa vytvorila hlasová odpoveď, vývojári čelia výzve získať správnu prozódiu – vzory prízvuku a intonácie v hovorenom jazyku. Tieto procesy môžu procesor podrobiť poriadnej skúške, a tak jednoduché metódy reťazenia zvukov môžu byť prináročné na to, aby ich zvládol telefón.

A tu prichádza na scénu strojové učenie. Dostatok tréningových dát pomôže systému na prevod text na hovorenú reč (text-to-speech) porozumieť tomu, ako vybrať segmenty zvuku a správne ich spojiť, aby sa vytvorili prirodzene znejúce odpovede.

Pri systéme iOS 11 pracovali inžinieri Applu s novým ženským hlasom, zaznamenali 20 hodín reči v americkej angličtine a generovali 1 až 2 milióny zvukových segmentov, ktoré sa potom používali na výcvik systému hlbokého učenia. Tím v článku uviedol, že testovacie subjekty výrazne uprednostňovali novú verziu Siri oproti staršej, ktorá sa nachádza v systéme iOS 9 z roku 2015.

Výsledky hovoria samy za seba. Navigačné pokyny Siri, odpovede na jednoduché otázky a upozornenia „request completed“ znejú oveľa menej roboticky ako pred dvoma rokmi. Napokon si to môžete porovnať aj sami na konci dokumentu Applu.   

Zdroj: Thenextweb

Podobné články