Návody: Makrofotografia – ako robiť efektné fotky jednoducho a lacno

Návody: Makrofotografia – ako robiť efektné fotky jednoducho a lacno

Predmety okolo nás obsahujú mnoho fascinujúcich detailov a veľa fotografov sa ich snaží viac alebo menej úspešne zachytiť. V dvojdielnom miniseriáli ukážeme, aké sú možnosti makrofotografie s bežnou a špeciálnou výbavou. Makrofotografia špeciálnymi objektívmi bude námetom druhého dielu.

Klasická a marketingová definícia

Definícia makrofotografie hovorí, že obraz musí byť zosnímaný minimálne v mierke 1:1, teda obraz na ploche snímača musí byť rovnako veľký, prípadne väčší ako fotografovaný subjekt. Pri zväčšení 1:1 musí byť objektív schopný zaostriť na oblasť s veľkosťou 24 × 36 mm, čo je veľkosť full frame snímača. Marketingovo sa za makrofotografiu považuje aj fotografia, ktorá na rozmere pohľadnicového formátu 4 × 6 palcov čiže 102 × 152 mm zobrazuje rovnako veľký objekt ako v skutočnosti. Preto označenie makro nájdete aj na mnohých setových a lacných objektívoch.


Bežný setový objektív Canon 18-55 mm s fotoaparátom, ktorý má senzor APS-C, dokáže zosnímať oblasť so šírkou 63 mm, takže možno dosiahnuť zväčšenie 1:2,8.


Objektív Canon MP-E 65 mm f/2.8 umožňuje nastaviť zväčšenie až 5:1, čiže na full frame umožní zaostriť na oblasť s rozmermi 7,2 × 4,8 mm. Takúto veľkosť má napríklad mravec.

Makroobjektív zadarmo

Zaujímavá možnosť, ako skrátiť minimálnu vzdialenosť, na ktorú je objektív schopný zaostriť, je obrátiť ho. Dá sa to pomocou reverzného krúžku, ktorý má na jednej strane bajonet pre príslušnú značku zrkadlovky a na druhej filtrový závit. Túto metódu môžete dokonca operatívne použiť aj bez akéhokoľvek príslušenstva. Jednoducho odoberiete objektív, obrátite ho a pridržíte prírubou na filtrový závit na tele zrkadlovky. Na príležitostné fotenie v prírode je to neoceniteľný trik úplne zadarmo. Ak sa vám zapáči, nalepte si po obvode príruby UV filtra, ktorý určite máte stále na objektíve, čiernu textilnú izolačnú pásku, aby pol milimetra prečnievala dopredu a po priložení objektívu opačným koncom utesnila spoj, aby do fotoaparátu neprenikalo falošné svetlo. Setovým objektívom Canon 18-55 mm sa dá dosiahnuť šírka zaostreného záberu len 14 mm (pri normálne nasadenom objektíve je to 63 mm), čo je zväčšenie 2,5:1. A znovu zdôrazňujeme – zadarmo. Zaostrujete približovaním k fotografovanému predmetu alebo vzďaľovaním od neho. Postup je vo videu.

Makrofotografia obráteným objektívom

Na makrofotografiu môžete použiť aj bežné objektívy a špeciálne príslušenstvo. Najčastejšie sa využívajú medzikrúžky. Ich úlohou je posunúť objektív ďalej od „roviny filmu“ a dosiahnuť tak možnosť zaostrenia na kratšiu vzdialenosť. Mezdzikrúžky neobsahujú vnútri žiadne optické členy, takže nijako neovplyvňujú kvalitu obrazu. Predávajú sa v súpravách s rôznou hrúbkou, napríklad 12-20-36 mm, a môžete ich použiť viac súčasne. Moderné medzikrúžky majú kontakty, ktoré sprostredkujú prenos signálov medzi objektívom a telom zrkadlovky, ak máte medzikrúžky bez kontaktov, musíte zaostrovať len manuálne. Jediná nevýhoda medzikrúžkov je zníženie svetelnosti. Čím bude objektív ďalej od roviny filmu, tým väčšie zväčšenie dosiahnete. Ekvivalentom medzikrúžkov je mech s variabilnou dĺžkou.


Setový objektív Canon 18-55 mm s tromi medzikrúžkami 13 mm, 21 mm a 31 mm

Makropredsádky

Makropredsádka sa naskrutkuje  pred objektív do závitu na filter. Funguje ako dioptrická lupa. Platí jednoduchá zásada: čím má predsádka viac dioptrií, tým má väčšie zväčšenie, ale zároveň horšiu kvalitu obrazu. Jednoduchá optika spôsobuje predovšetkým chromatickú chybu. Dodávatelia predsádok využívajú skutočnosť, že ak sa zo širokouhlého konvertora odoberie predná šošovka, zvyšné optické členy fungujú ako lupa, takže dodávajú širokouhlé konvertory, ktoré majú prednú šošovku odoberateľnú.


Širokouhlý konvertor po odobratí predného členu slúži ako makropredsádka

Zákonitosti a úskalia makrofotografie

Aby ste dosiahli prijateľnú hĺbku ostrosti, musíte viac zacloniť objektív, z čoho potom vyplývajú expozičné časy dlhé často aj niekoľko sekúnd. Z toho vyplýva, že ak nechcete snímku rozhýbať, potrebujete masívny statív, diaľkové ovládanie a odporúčame použiť aj predklopenie zrkadla, aby svojím pohybom tesne pred otvorením uzávierky nerozhýbalo fotoaparát. Aj nepatrný pohyb ktoréhokoľvek komponentu znehodnotí vašu snahu o ostrú snímku. Zaostrovanie sa robí zmenou vzdialenosti objektívu od fotografovaného predmetu a na väčšie zaostrenie sa nezaobídete bez koľajničiek na makrofotografiu, najlepšie s posunom mikrometrickou skrutkou.

Pri veľkom zväčšení je hĺbka ostrosti len niekoľko desatín milimetra, takže ak fotíte pri odclonenom objektíve, musí byť zaostrenie mimoriadne presné. Zaclonením objektívu sa pásmo ostrosti prehĺbi. Pri maximálnej clone však klesá ostrosť detailov, takže nám sa v prípade požadovanej čo najväčšej hĺbky ostrosti osvedčila clona f/11.

Detail vyfotený
setovým objektívom
18 - 55 mm

Detail vyfotený objektívom
18 - 55 mm s 13 mm
makrokrúžkom

Detail vyfotený objektívom
18 - 55 mm s 21 mm
makrokrúžkom


Detail vyfotený objektívom
18 - 55 mm s 31 mm makrokrúžkom. Všimnite si
veľmi malú hĺbku ostrosti

V pokračovaní ukážeme možnosti špeciálnych makroobjektívov.

 

 

 

Zobrazit Galériu

Podobné články