Moto Z2 Play – druhá generácia šampióna vyššej strednej triedy

Moto Z2 Play – druhá generácia šampióna vyššej strednej triedy

S ročným odstupom a po viac než polročnom používaní modelu Moto Z Play prvej generácie môžem potvrdiť, že modulárna koncepcia produktovej rodiny Moto Z je jediná, ktorá sa zatiaľ u smartfónov v praxi presadila a osvedčila. Nový Moto Z2 Play prináša tenšie celokovové telo, elegantnejší a ergonomickejší dizajn, lepší fotoaparát, vyšší výkon a čo je najdôležitejšie, zachovala sa kompatilibita modulov

Dizajn a konštrukcia

V prvej generácii MotoZ musel dizajn trochu ustúpiť modulárnej koncepcii, avšak nový  model Moto Z2 Play  je aj v tomto smere absolútne bez kompromisov. Novinka prešla dosť výraznou zoštíhľovacou kúrou. V porovnaní s masívnejším predchodcom je tenšia o milimeter (12%) a ľahšia o 20 g. (15%), takže pôsobí viac štýlovo a elegantne. Zmenšenej hrúbke musela trochu ustúpiť kapacita batérie, ktorá bola kľúčovou výhodou predchádzajúceho modelu. Nový tenký rozširujúci modul prídavnej batérie však túto drobnú zmenu dokonale kompenzuje.

Telo je z kovového monobloku s príjemne zaoblenými hranami, takže ho môžete používať aj bez krytu zadnej steny s magnetickým prichytením, ktorý je súčasťou balenia. Okolo zadnej kovovej steny je plastový rámik umožňujúci prístup signálu k anténam tak presne vsadený a prispôsobený štruktúre povrchu zadnej steny, že ho hmatom nerozpoznáte.

Teleso fotoaparátu veľkosti mince na prvý pohľad vyčnieva trochu viac, má však dôležitú funkciu, fixuje polohu magneticky prichytených modulov. Všetky rozširujúce moduly Moto Mods majú otvor, do ktorého výčnelok s fotoaparátom zapadne. Kryt Moto Style zarovná vyčnievajúce teleso fotoaparátu, zakryje pozlátené kontakty v spodnej časti zadnej steny a telefón s krytom ešte lepšie padne do ruky. Odtiaľto je už len krok, k jednoduchej úvahe. Kryt má hrúbku 2,15 mm a modul Moto Power Pack (49 €) s prídavnou 2 220 mAh batériou hrúbku len 5 mm a taktiež veľmi dobre padne do ruky. Tie necelé 3 mm hrúbky navyše budú mnohým používateľom určite stáť za predĺženie výdrže na batériu približne o 1,5 dňa bežného používania. Môžete si nastaviť, že batériový modul bude udržiavať batériu v mobile na maximálnej kapacite, alebo energeticky úspornejší režim kde sa do vyčerpania modulu udržiava kapacita batérie 80%  Na vnútornej strane odobratého modulu si po zatlačení tlačidla môžete zobraziť zostávajúcu kapacitu pomocou stĺpca LED diód. K dispozícii je aj zadný kryt s podporou bezdrôtového nabíjania (45€). Konštruktéri tak elegantne vyriešili možnosť bezdrôtového nabíjania smartfónu s kovovou zadnou stenou.

Nový model pri pohľade na prednú stranu s displejom rozlíšite podľa väčšieho oválneho snímača odtlačkov prstov, ktorý zároveň slúži ako náhrada za všetky tri Android tlačidlá a selfie blesku s dvoma diódami. Tlačidlá na prevej bočnej stene boli posunuté trochu nižšie, takže sa dajú lepšie dosiahnuť palcom. U dual SIM modelu môžete do vysúvateľného slotu vložiť obidve SIM zároveň s pamäťovou kartou. A ešte jeden dôležitý detail, napriek redukcii hrúbky zostal na spodnej strane konektor na slúchadlá.

Displej a zvuk

Displej pod ochranným sklom Gorilla Glass 3 vyniká sýtosťou farieb a vynikajúcim podaním čiernej. Farby sú živé, no nie neprirodzene saturované. Implicitne je nastavený režim vylepšených a sýtejších farieb, no môžete sa prepnúť do módu štandard s realistickými farbami, no ten mi pripadal trochu nevýrazný a navyše v „živom“ režime sa displej lepšie pozoruje na priamom slnečnom svetle. V prakticky použiteľnom rozsahu pozorovacích uhlov nedochádza k skresleniu farieb. Samozrejmosťou je možnosť prepnutia do takzvaného nočného režimu s výrazne potlačenou modrou zložkou farebného spektra, ktorá pri večernom používaní smartfónu tlmí produkciu spánkového hormónu.  Rozlíšenie Full HD nie je kompromisom, ale vynikajúcou voľbou vzhľadom na spotrebu a grafický výkon. Obrazovka uzamknutia umožňuje zobraziť najdôležitejšie notifikácie aj bez zapnutia a prihlásenia. Na SMS správy môžete odpovedať priamo z obrazovky uzamknutia. Podobne ako u predchodcu sa Moto obrazovka aktivuje keď sa k telefónu priblížite, napríklad rukou, alebo keď ho uchopíte.

Reproduktor je síce len mono a nepatrí k šampiónom prednesu nízkych tónov, no umiestnenie na prednej stene poskytuje príjemnú reprodukciu zvuku smerovanú na používateľa.

Hardvér orientovaný na výdrž

Pri bežnom používaní sme nezaznamenali žiadny náznak zaváhania a to ani pri náročnejších hrách. Procesor je dobrou voľbou aj s ohľadom na spotrebu energie z batérie. Všetkých osem jadier je typu Cortex-A53, ktoré sa ako doplnkové používajú aj v drahších procesoroch na pokrytie bežnej energeticky úspornej prevádzky.  Kovové telo väčšie rozmery umožňujú dobrý odvod tepla, takže telefón sa ani pri maximálnej záťaži a nasadenom zadnom plastovom kryte neprehrieva. Kapacita 4GB RAM je v tejto kategórii absolútna špička. Prírastok výkonu v porovnaní z vlaňajším modelom najlepšie vyjadrí nárast skóre v AnTuTu benchmarku zo 61 718 na 67 757.

Na jedno nabitie batérie vydržíte pri bežnom používaní dva dni s minimálne 30 percentnou rezervou. Nabíjanie cez port USB Type-C je vďaka rýchlonabíjačke schopnej dodať prúd 3A veľmi rýchle, na plnú kapacitu sme batériu nabili za 75 minút. Technológia TurboPower umožňuje dobiť energiu na 8 hodín prevádzky v priebehu 15 minút. Za 30 minút sa batéria nabije na 50% kapacity. Kábel je pripojený k nabíjačke cez štandardný USB-A konektor, nie napevno ako u predchádzajúceho modelu, takže  ak budete chcieť prenášať dáta, alebo nabíjať telefón z PC nebudete musieť kupovať ďalší kábel.

Operačný systém a ovládanie

Lenovo využíva v telefónoch rady Moto takmer čistý Android, v tomto prípade najnovšiu verziu 7.1.1 Nougat, takže procesor nie je zaťažovaný žiadnou grafickou nadstavbou. Používatelia ocenia aj minimalizmus, čo sa týka počtu predinštalovaných aplikácií. Týkajú sa hlavne doplnkových modelov, správy nabíjania, réžie obrazovky uzamknutia a notifikácií. Výhodou natívneho Androidu je aj včasná dostupnosť nových verzií operačného systému.

Snímač odtlačkov je u tejto značky tradične rýchly a presný. Navyše podporuje ovládanie jedným dotykom. Používateľ má v tomto režime, kedy sú softvérové Android tlačidlá skryté, k dispozícii väčšiu plochu obrazovky a smartfón ovláda pomocou plochy snímača odtlačkov prstov. Dotykom sa zobrazí domáca obrazovka, posunom prsta doľava sa aktivuje krok späť a posunom doprava zoznam spustených aplikácií. Veľmi praktické a vysoko návykové. Ak je používateľ zvyknutý na opačný význam giest, dajú sa v nastavení prehodiť. Návykové sú aj „moto“ gestá s celým telefónom, či už spomínané zobrazenie obrazovky s notifikáciami priblížením ruky,  zapnutie fotoaparátu dvojitým energickým potočením zápästia. Dvojitým potrasením zas zapnete LED diódu blesku.

Kvalitné fotoparáty

Aj Lenovo sa odklonilo od trendu honu za počtom megapixelom a v Moto Z2 Play použilo senzor s  rozlíšením 16 Mpx, pričom každý pixel má veľkosť 1.4 µm, takže je citlivejší na svetlo. Technológia Dual Pixel na báze detekcie fázy v kombinácii s laserovým zaostrovaním umožňuje rýchlejšie a presnejšie ostrenie aj v náročných svetelných podmienkach.  Pri fotení neurobíte chybu, ak nastavíte HDR na automatiku, tento režim Moto Z Play zvláda vynikajúco bez potláčania dynamiky jasu a kontrastu snímanej scény. Obrázky sú výborne presvetlené so sýtymi farbami, niekedy až na hranici saturácie. Pri vhodnej kompozícii a výbere bodu zaostrenia sa vám vďaka svetelnému objektívu f/1,7 podarí aj zdôraznenie motívu záberu rozmazaním pozadia, či popredia. Vysoko kontrastné scény s presvetleným pozadím niekedy dokážu expozičnú automatiku pomýliť, vtedy jej treba pomôcť kompenzáciou expozície alebo určením bodu zaostrenia a prioritného merania. Pri nižšej hladine osvetlenia automatika preferuje vyššie ISO, no citlivejšie pixely vo väčšine prípadov bežných večerných scén vystačia intervalom, kde sa ešte neprejavuje citeľný šum. Ešte aj pri ISO 2500 je šum akceptovateľný, určite viac ako pohybom rozostrený záber.  Znižovať ISO a tým predlžovať dobu expozície však odporúčame iba ak opriete telefón o pevnú podložku, pretože fotoaparát nemá optickú stabilizáciu. Priaznivci videa ocenia možnosť záznamu v rozlíšení 4K pri 30 fps. V o Full HD je k dispozícii aj 60 fps. Predná 5 MP kamera je vybavená širokouhlou šošovkou pre skupinové selfie, a dvojfarebným LED bleskom. Svetelnosť je f/2.2, a veľkosť pixelov 1.4 µm. Maximálne rozlíšenie selfie videa je 1080p

Modulárny ekosystém

Ak potrebujete silnejšiu batériu, lepší reproduktor, či fotoaparát, prípadne ak chcete prezentovať, alebo pozerať multimediálny obsah s priateľmi na veľkej zobrazovacej ploche, stačí si na daný účel dokúpiť rozširujúci modul a jediným pohybom ho nasadiť na zadnú stenu smartfónu, kde je magnetický konektor. K dispozícii je aj modul, s ovládacími prvkami ako na hernej konzole a ponuka modulov sa určite bude ďalej rozširovať. Najatraktívnejší  (a najdrahší) je modul fotoaparátu Hasselblad True Zoom s rozlíšením 12 MP, 10-násobným optickým zoomom a xenónovým bleskom. Projektor Moto Insta-Share Projector má svietivosť 50 lm, kontrastný pomer 400:1 a premietne obraz s maximálnou uhlopriečkou obrazu  70". Svetelnosť projektoru dosahuje 50 lm s kontrastným pomerom až 400:1.

Verdikt: Kvalita a prémiový dizajn vlajkovej lode za cenu strednej triedy, osvedčená modulárna konštrukcia

Technické parametre

Procesor: Osemjadrový Qualcomm Snapdragon 626, takt 2,2 GHz, GPU Adreno 506; Pamäť: 4 GB RAM, Úložný priestor: 64 GB, microSD karta do 2 TB. Displej 5.5” FHD Super AMOLED, 1080x1920 px, 401 ppi. Konektivita: Podpora LTE, 802.11 a/b/g/n 2.4 GHz + 5 GHz, Bluetooth 4.2 LE. Operačný systém: Android 7.2.1  Fotoaparát Hlavný: 12 MP, f/1.7; Predný 5 MP, f/2.2. Batéria 3000 mAh. Rozmery: 156,2 x 76,2 x 6 mm;  Hmotnosť: 145 g
AnTuTu Benchmark: skóre 67 757
Cena: 449 €

Plusy, mínusy

+  modulárna koncepcia, veľmi dobrý fotoaparát, výdrž na batériu, intuitívne „moto ovládanie“
- Menšia batéria ako u predchodcu, kompenzuje to prídavný modul

HODNOTENIE:

 Dizajn: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 93 %
 Výkon: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 84 %
 Funkcionalita: ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ ■ 92 %

Celkovo: 90 %

 

 

 

 

 

 

 

Zobrazit Galériu

Podobné články