Ako pripraviť notebook na nový školský rok?

Ako pripraviť notebook na nový školský rok?

Medzi nevyhnutnými školskými pomôckami môžeme dnes spomenúť aj notebook, na ktorom si školáci a študenti zapisujú poznámky z výučby, pripravujú domáce úlohy alebo študujú elektronické učebnice a ďalšie užitočné zdroje informácií. Podobne ako ostatné školské pomôcky notebook si zaslúži aspoň rýchlu prípravu na nový školský rok. Poradíme vám, čo by ste mali hľadať.

Intenzívne používanie notebooku a jeho časté prenášanie v taške spoločne s ďalšími vecami do školy sa často prejaví zanesením jeho vetracích otvorov prachom a inými nečistotami. Dnešné tenké notebooky s výkonnými procesormi sú veľmi náročné na chladenie a upchaté vetracie otvory prehrievajú procesor. „Vďaka tepelným poistkám notebook alebo jeho procesor nehorí, ale automaticky sa vypne po dosiahnutí medznej teploty. To je veľmi nepríjemné počas práce a štúdia,“ varuje Radim Tlapák z BatteryShop.cz, ktorý ponúka širokú škálu batérií pre mobilné zariadenia.

Zanesené výduchy notebookov treba vyčistiť, čo nemožno vykonať bez aspoň čiastočnej demontáže prenosného počítača. Samozrejme, postup sa líši podľa výrobcu a špecifického modelu notebooku. Pokiaľ však na serveri YouTube vyhľadáte videá podľa modelového označenia svojho počítača, bezpochyby narazíte aj na videonávod na jeho rozobratie a zloženie. Veľmi užitočná je aj databáza tisícok príručiek a špecifických servisných postupov na stránke www.ifixit.com. Pri nespoľahlivých a nelepených notebookoch nie je základná demontáž príliš zložitá a zvládnete to bežnými nástrojmi. Demontujte notebook len vtedy, keď uplynula platnosť záruky. V opačnom prípade sa obráťte na autorizované servisné stredisko.

Životnosť batérie notebooku môže byť predĺžená výmenou batérie
Veľký problém starších notebookov je nedostatočná výdrž batérie, ktorá s každým ďalším nabíjacím cyklom postupne klesá až do okamihu, keď bude možné prenosný počítač spustiť a používať len s pripojením na elektrickú sieť. „V závislosti od typu použitého akumulátora a počtu nabíjacích cyklov je životnosť batérie notebooku približne dva roky. Potom sa z hodín výdrže stávajú najskôr desiatky minút, potom minúty a nakoniec je notebook bez sieťového adaptéra úplne nepoužiteľný,“ hovorí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, ktorý ponúka kvalitné batérie značky T6 Power. V školskom prostredí je však laptop bez funkčnej batérie nepoužiteľný.

Pri starších typoch notebookov sa batérie najčastejšie vkladajú ako samostatné moduly, ktoré možno ľahko vymeniť. Pri moderných notebookoch sú batérie integrované priamo do tele a nemožno ich vymeniť bez rozmontovania notebooku. Môžete sa však obrátiť na autorizované servisné stredisko, ktoré vám pomôže pri výmene.

Ak chcete ušetriť, môžete sa pustiť do výmeny sami. Sprievodcovia na stránkach YouTube alebo www.ifixit.com vám môžu pomôcť znova, ale je veľmi dôležité vybrať správny typ náhradnej batérie. S jeho zistením pomôže manuál k notebooku alebo niektorý zo špecializovaných programov na diagnostiku batérií (ako je napríklad BatteryCare), ktorý vám zároveň poskytne informáciu o stave opotrebenia batérie.

Ale pozor, vo väčšine prípadov na správne fungovanie notebooku nebude stačiť akýkoľvek kompatibilný akumulátor. „Výrobcovia sa dnes často bránia použitiu náhradných batérií od alternatívnych dodávateľov a osadzujú notebooky a batérie špeciálnou elektronikou, ktorá v prípade použitia neoriginálnej batérie odmietne notebook spustiť alebo vyradí funkciu dobíjania batérie. Preto treba vždy použiť batériu, pri ktorej výrobca garantuje bezproblémovú funkčnosť s daným modelom notebooku,“ uzatvára Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz.
Neoriginálne batérie do rôznych modelov notebookov ponúka množstvo výrobcov, ale pri nákupe zo zahraničia môže nastať problém s vrátením tovaru, ak batéria nebude s notebookom kompatibilná. Oplatí sa preto nakupovať u výrobcu, ktorý garantuje funkčnosť batérií a pri nákupe cez e-shop dodržiava štandardnú 14-dňovú lehotu na vrátenie tovaru bez udania dôvodu.

 

 

Podobné články